stopa
PRIHLÁSENIE
Nemáte účet? Registrácia
Zabudli ste heslo?

Kalendár výjazdov ->Terramontanae 2008 (2008)

Máme za sebou ďalší výjazd Pajero clubu.

Toto stretnutie sa konalo 1-4.mája 2008 a nazvali sme ho Terramontanae 2008. Terramontanae = územie baníkov. Tomuto heslu sme podvolili trasy a program výjazdu.


Deň prvý:

Stretnutie účastníkov bolo vo Zvolene, kde sa nás zišlo v slušnom počte 11 posádok. Na programe bol presun, alebo lepšie povedané prejazd cez hrebeň Kremnických vrchov priamo do Kremnice. Trasa bola pekne pripravená s mierne náročným terénom a krásnym výhľadom na panorámu okolitých dolín. Na mieste zvanom „Tri kríže“ sme si krátkou pešou prechádzkou pozreli okolie a na neďalekej skale vytesané staroveké písmo. Ďalej naša trasa viedla na  turistickú chatu „Hostinec“. Tu sme si pripravili „malé“ občerstvenie v podobe fantastického grilovaného mäsa pred tým naloženého vo fantastickom páci pripravenom našim prezidentom J.F. Nakoľko bola naša trasa plynulá stihli sme navštíviť geografický stred Európy na Krahuliach. Opäť sa nám vynorilo niekoľko nádherných výhľadov, tentokrát na Kremnickú stranu. Do Kremnice sme prišli cca o 17:30 a po večeri sa každý pripravoval na ďalší deň – niektorý až do rána.


Deň druhý:

Kremnica a penzión Steffanshof bol našim tzv. táboriskom a hlavným stanom, kde sme sa vždy vracali a samozrejme aj odtiaľ každé ráno vyrážali. Nakoľko prípravy niektorých členov trvali do neskorej noci tak „ráno“ sa posunulo zhruba o 1,5 hod. Ale aj vzhľadom na toto oneskorenie sme všetko pekne stíhali. Teda vyrazili sme opäť v počte 11 áut do centra Kremnice. Tu sme navštívili expozíciu minciarstva pri mincovni v Kremnici. Bolo určite veľmi zaujímavé vidieť nové nedotknuté mince a dokonca si takú mincu aj sám vyraziť. Myslím, že nikto z nás ani len netušil koľko mincí rôznej meny mincovňa v Kremnici vyrazila. Mince vyrazené v Kremnici obiehajú celý svet od Európy cez Afriku až po ďalekú Áziu. Po tomto atraktívnom podujatí sme pokračovali po naplánovanej trase na „Bralovú skalu“ nad Rematou odkiaľ bol vďaka peknému počasiu nádherný výhľad na ďalšiu stranu. Krásne bolo vidieť Rematu, Handlovú a dokonca aj Bojnice spolu s Bojnickým zámkom. Samozrejme ani tu sa to neobišlo bez občerstvenia tentokrát v podobe príjemnej opekačky.

Za aktívnej pomoci od majiteľa firmy C.B.ONE z Handlovej sme sa krásnymi a miestami náročnými úsekmi dostali o 19:40 späť do Kremnice. Večer bol vyplnený prezeraním  niekoľkých videí a fotiek z predošlých výjazdov.


Deň tretí:

Opäť skoro ráno o pol jedenástej sme vyrazili na poslednú etapu nášho výjazdu. Tentokrát so zameraním na  stranu Štiavnických vrchov ,kde sme navštívili zrúcaninu hradu Šášov. V Šášovskom podhradí sme vzbudzovali patričnú pozornosť ,ktorá sa neobišla bez menších ťažkostí ,ktoré sa však vyriešili a naša výprava mohla pokračovať do neďalekej reštaurácie v ktorej nás už čakal výborný guláš. Po dobrom obede sme pokračovali v ceste. Naša trasa viedla cez niekoľko úsekov, kde bolo potrebné použiť vyprošťovacie zariadenia (naviják, gurtne atď. boli vždy v pohotovosti). Už bol najvyšší čas na návrat do Kremnice, keď tu naraz opäť ťažkosti s prejazdom niektorých úsekov. Po skúsenostiach z Kysúc sme sa rozhodli vrátiť sa z kratšej cesty ,lebo sme mali v Kremnici dohodnutý ďalší program. A tak nás čakalo otáčanie a cúvanie niekoľko sto metrového úseku na úzkej lesnej a veľmo kolajistej ceste. Všetko sme bravúrne zvládli a s malou časovou stratou sme dorazili do Kremnice presnejšie do banského diela v Kremnici. Tam sme mali možnosť za odborného sprievodu navštíviť banícke šachty. Toto bol asi najväčší zážitok. V blízkej budúcnosti sa pripravuje otvorenie niektorých štôlní aj pre verejnosť. Určite to odporúčam a prajem ľuďom, ktorý sa podieľajú na týchto plánoch veľa úspechov. Tento deň sme ukončili súhrnnou rozpravou o výjazde Terramontanae 2008 a priateľsky sme sa rozlúčili.


Rád by som v mene vedenia Pajero-clubu Slovakia  poďakoval všetkým zúčastneným za prvotriednu disciplínovanosť, ďalej  vyzdvihol šoférsku zručnosť, odhodlanosť a sebakontrolu všetkých ,no hlavne nových účastníkov tohto výjazdu. Dúfam, že sa každý z nás priučil niečomu novému.


Pokúsim sa ukončiť citátom človeka ktorý nás v úplných začiatkoch veľa naučil a  ktorého by sa mal držať každý uvedomelý „offroader“.


„V teréne je potrebné jazdiť tak pomaly ako sa len dá a len tak rýchlo ako je treba.“


Christian Karlberger


Teším sa na ďalšie stretnutie


tomas hollyml. (thml.)